Opublikowany przez: Familiepl 2020-06-26 07:47:02
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Angela Duxbury/Unsplash
Potówki u dziecka bywają zwykle reakcją na dużą wilgotność i przegrzanie. Małe dzieci dość często miewają zmiany skórne (alergie, choroby zakaźne itp.), dlatego odróżnienie potówek od innych zmian jest istotną kwestią.
ZOBACZ: Spacerówka dla dziecka - propozycje polskich producentów. Jak wybrać najlepszą?>>
U dzieci możemy wyróżnić potówki zwykłe, a także potówki czerwone, które mówią już o stanie zapalnym. Potówki zwykłe u dziecka są pęcherzykami skórnymi bez cech zapalnych, natomiast potówki czerwone to sygnał, że w tym miejscu na skórze już rozpoczął się proces zapalny - mogą one także przybierać postać czerwonych grudek.
Potówki u dzieci powstają w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury i występują głównie na twarzy, klatce piersiowej, brzuszku, pośladkach czy w pachwinach. Zdarza się, że w wyniku swędzenia i drapania mogą się nadkazić, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednią kurację.
Potówki u dziecka mogą się pojawić w wyniku:
Przede wszystkim warto poznać przyczynę powstania potówek i spróbować ja wyeliminować. Nie ubierać zbyt grubo dziecka, aby nie przegrzewać, zakładać ubranka z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze, wietrzyć zmiany.
Potówek nie należy zakrywać, aby zapewnić im odpowiednią wentylację i wietrzenie. Jeśli potówki się nadkażą i wystąpi stan zapalny (zmiany ropne, wysokie zaczerwienienie, bardzo silne swędzenie), należy pokazać dziecko lekarzowi, który przepisze odpowiedni specyfik, a być może nawet antybiotyk.
W aptece dostępne są także maści na potówki bez recepty, którymi można po konsultacji z farmaceutą smarować zmienione chorobowo miejsca.
U małych dzieci doskonale działa domowy sposób na potówki – kąpiele w krochmalu. Łagodzą one zmiany, osuszają i działają przeciwzapalnie.
Ważne! Potówek nie należy nagrzewać ani wystawiać na silne działanie promieni słonecznych. Dlatego dobrze jest w fazach zaostrzenia ich występownaia przebywać z dzieckiem w niezbyt nasłonecznionych miejscach.
CZYTAJ TEŻ:
>> Domowe sposoby na komary - sprawdź, co działa!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.